Najpopularniejsze metody zabezpieczenia ładunku w ciężarówkach

Ładunek przewożony w ciężarówkach i tirach musi być odpowiednio zabezpieczony w naczepie bądź przyczepie, tak aby podczas przewożenia nie uległ uszkodzeniu. W tym celu wykorzystuje się różne rozwiązania do mocowania ładunku, aby uchronić go przed przemieszczeniem się i przesuwaniem.

Jednym z popularnych rozwiązań są pasy mocujące. Produkowane są one z wytrzymałych taśm poliestrowych, dzięki czemu mogą służyć zarówno do zabezpieczania lekkiego załadunku, jak i ciężkich palet z towarem, czy maszyn i pojazdów. Pasy wykonywane są w różnych rozmiarach i dopasowane do wagi przewożonego towaru. W ten sposób można mocować zarówno towar ważący pół tony, jak i powyżej 10 ton. Pasy transportowe są także wykonywane w różnych konfiguracjach, jak na przykład pasy ściągające, czy modele z napinaczem. Wyposażone mogą być w naczepy, klamry lub haki, tak, aby łatwiej było je zamocować do podłoża lub bezpośrednio do przewożonego ładunku.

Innym popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym do mocowania przewożonego asortymentu są maty antypoślizgowe. Wykonane są zazwyczaj z granulatu gumowego, który gwarantuje doskonałą przyczepność do podłoża. Dzięki temu przewożony towar nie przesuwa się w trakcie jazdy, nawet w przypadku różnych manewrów pojazdem. Maty mogą mieć różną grubość, najczęściej od 3 do 8 mm. Bardzo często stosuje się je w zespół ze wspomnianymi pasami mocującymi. Zastosowanie mat pozwala zwiększyć współczynnik tarcia, dzięki czemu pasy mocujące mogą być napinane z mniejszą siłą. Poza tym możemy wówczas zastosować mniejszą ich ilość, gwarantując jednocześnie odpowiednią ochronę dla przewożonego towaru.

Często stosowanym rozwiązaniem są również siatki zabezpieczające ładunek. Jest to szczególnie korzystna metoda, gdy mamy do przewiezienia sporą ilość różnego rodzaju paczek, czy niewielkich rozmiarów kartonów. Wykonywane są one z rozciągliwych taśm, tak, aby skutecznie objąć cały przewożony asortyment. Siatki chronią przed przemieszczaniem paczek po ładowni, a przy tym są łatwe i szybkie do zamontowania.