Charakterystyka naczep niskopodłogowych

Istnieją różne rodzaje naczep ciężarowych, jednak największą popularnością cieszą się między innymi naczepy niskopodłogowe. Dlaczego?

Naczepy niskopodłogowe są o tyle wygodnym rozwiązaniem, że można dopasować je do różnych załadunków, w tym ciężkich maszyn i innych pojazdów. Bardzo często są one produkowane na zamówienie między innymi dla firm budowlanych i spedycyjnych.

Naczepy tego rodzaju wykonywane są ze stali o podwyższonej wytrzymałości, dzięki czemu mając masywną konstrukcję mogą być wykorzystywane do przewożenia ciężkiego asortymentu. Takie maszyny jak koparki, ładowarki czy pojazdy rolnicze jak ciągniki i kombajny mogą zostać odpowiednio załadowane na platformę naczepy dzięki specjalnemu najazdowi.

Integralną częścią takiej naczepy jest platforma z pokładem ładunkowym. Może być on całkowicie płaski, rozsuwany czy umieszczony w modułach, tak, aby można było transportować ładunek ważący nawet do kilku tysięcy ton. Różny jest także kąt pod jakim można dany towar załadować. Wykorzystuje się między innymi rozwiązania jedno- lub dwutorowe, także z możliwością dodatkowego poszerzania.

W przypadku tego typu naczep ważną rolę odgrywa liczba osi w pojeździe. Mogą być to proste naczepy jednoosiowe, albo modele trzy- czy czteroosiowe wykorzystywane do przewożenia cięższych maszyn. Istotne jest to, by osie te były w miarę skrętne, tak aby pojazd mógł poruszać się także na wąskich terenach.

Naczepy tego rodzaju wyposażane są w różne rodzaje zawieszeń, począwszy od tradycyjnego – mechanicznego, po pneumatyczne i hydrauliczne. Bardzo często naczepy te tworzone są na indywidualne zamówienie klienta i w zależności od charakteru przewożonego towaru odpowiednio rozbudowywane.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno standardowe modele tego typu, jak również naczepy niskopodłogowe specjalne, jak na przykład te, które przeznaczone są do transportowania długiego załadunku. Są to naczepy, które można rozciągać, dzięki modułowej budowie. Wysokość pokładu ładunkowego można w takich naczepach swobodnie modyfikować, dzięki czemu transportowane mogą być nawet ciężkie i masywne maszyny.